Czy szkolić z bhp w Białymstoku to obowiązek? - bhp

kurs bhp białystok

Ile trwa przeprowadzenie szkolenia BHP

Firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się przeprowadzaniem odpowiedniego szkolenia BHP. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika oraz pracodawcy.

Czy szkolić z bhp w Białymstoku to obowiązek? - bhp kurs bhp białystok
Jedną z najczęściej stosowanych form szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są seminaryjne spotkania z prowadzącym. W zależności od rodzaju szkolenia BHP może ono trwać krócej lub dłużej. Czas trwania szkolenia BHP jest uzależniony od rodzaju kursu i tego, jaki zakres materiału obejmuje. Szkolenia BHP mogą trwać od ośmiu godzin lekcyjnych aż do trzydziestu dwóch w zależności od wybranego kursu. Najdłużej trwający kurs BHP, czyli minimum trzydzieści dwie godziny lekcyjne, jest przeznaczony dla pracowników służby BHP. Natomiast najkrótsze szkolenia BHP trwają od ośmiu godzin lekcyjnych i są to kursy przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach biurowych oraz dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Pod uwagę należy także wziąć okres ważności danego szkolenia BHP.


Jak długo jest ważna karta szkolenia wstępnego

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.


Co dokładnie oznacza skrót BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest powszechnie używaną nazwą, która określa zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Ponadto BHP to nie tylko zbiór zasad, ale także osobna dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem właściwych warunków pracy. BHP jest na tyle szerokim pojęciem, że w jego ramach można znaleźć kwestie zahaczające o ergonomię, medycynę pracy, ekonomikę pracy oraz o psychologię pracy. Zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy muszą być stosowane przez wszelkie firmy i przedsiębiorstwa. Przepisy prawne regulujące kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy znajdują się w Kodeksie Pracy, którego musi przestrzegać każdy pracodawca. Organem, który stoi na straży przestrzegania przepisów BHP, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które działają w branży BHP oferując wiele przydatnych usług pracodawcom, jak na przykład wstępne i okresowe szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa oraz wykonanie oceny ryzyka zawodowego.


Przegląd i konserwacja sprzętu PPOŻ

Ochrona przeciwpożarowa jest istotnym elementem utrzymywania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Każdy budynek użyteczności publicznej musi być odpowiednio wyposażony w sprzęt PPOŻ, taki jak gaśnice, hydrant lub węże strażackie. Firma działająca w branży BHP, która zajmuje się także prowadzeniem szkolenia BHP oraz szkolenia PPOŻ, oferuje usługę przeglądu sprzętu gaśniczego. Sprzęt gaśniczy znajdujący się w budynku musi przechodzić regularne przeglądy, żeby upewnić się o jego prawidłowym działaniu. Regularne przeglądy sprzętu ochrony przeciwpożarowej są ważne, ponieważ w razie wybuchu pożaru, sprzęt gaśniczy musi być sprawny. Przegląd sprzętu PPOŻ odbywa się także przy przeprowadzaniu audytu ochrony przeciwpożarowej. Sprzęt ochrony przeciwpożarowej nie dotyczy tylko sprzętu gaśniczego, ponieważ do sprzętu PPOŻ zalicza się także wszelkiego rodzaju tabliczki informujące o drogach ewakuacji oraz o umiejscowieniu gaśnic. Kontrola sprzętu gaśniczego jest prowadzona przez doświadczonych specjalistów.



© 2019 http://bhp.informator.swiebodzin.pl/